W całym panteonie produktów spożywczych trudno o większe dobrodziejstwo dla organizmu niż woda mineralna. Ma dobroczynny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i urodę. Chroni przed wieloma chorobami i schorzeniami, poprawia i reguluje przemianę materii, pomaga w odchudzaniu, nawadnia, poprawia wyraźnie wygląd skóry, uelastyczniając i napinając ją.
Nic dziwnego, że dietetycy zalecają wszystkim zastępowanie napojów słodzonych, kawy i napoi alkoholowych wodą – najlepiej niegazowaną. Szczególne znaczenia ma to dla osób cierpiących na schorzenia cukrzycowe. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że codzienne spożywanie słodzonych napojów (szczególnie gazowanych – coca coli i oranżady) wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie, podnosząc ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz zespołu metabolicznego.
Tej niebezpiecznej zależności dowiedli naukowcy z Harvard School of Public Health. Ponad 300 tysięcy osób wzięło udział w ich 11 badaniach, w rezultacie których okazało się, że ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób spożywających 1-2 porcje słodzonego napoju wzrosło aż o 26%, a zespołu metabolicznego o 20%!
W związku z tym codziennie należy spożywać co najmniej 1,5 litra płynów:
- woda mineralna
- kawa
- hebata
- soki owocowe
O ile napoje: woda, kawa, herbata bez dodatków cukru czy mleka, nie dostarczają kalorii, o tyle wartość energetyczną spożytych soków należy uwzględnić w dziennej ilości spożytych kalorii.
Warto także pamiętać, że kawa ziarnista parzona lub gotowana podnosi poziom cholesterolu w krwi.