Mięso, drób, ryby

mieso-ryby-drobMięso i inne produkty białkowe to cenne źródło białka, poza tym wiele z nich może dostarczać witamin, składników mineralnych, szczególnie żelaza i cynku. Niestety, mogą też zawierać duże ilości tłuszczu.

Cukrzyk powinien spożywać chude mięsa, polecany jest indyk, kurczak (bez skóry), wołowina, cielęcina. Wędlina drobiowa lub wołowa.

Należy wyeliminować z jadłospisu tłuste przetwory mięsne jak parówki, salceson, pasztet. Należy pamiętać iż są źródłem cholesterolu.


Zalecane są ryby także tłuste:
dorsz, flądra, morszczuk, mintaj, makrela, halibut, tuńczyk czy śledź.  Ryby powinny być spożywane przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Raz na tydzień, można jako zamienników mięsa można użyć fasoli, grochu lub soi.
Jeżeli chodzi o obróbkę cieplną, zalecane jest gotowanie, pieczenie w folii, na ruszcie czy duszenie. Należy zrezygnować ze smażenia na tłuszczu.

Co ciekawe, spożywanie czerwonego mięsa coraz powszechniej uznawane jest za szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy i diabetolodzy postulują ograniczenie spożywania wołowiny bądź wieprzowiny do 80 g dziennie, wskazując, że nadmierne zajadanie się mięsem aż o 70% zwiększa ryzyko powstania raka jelita grubego. Podobnie alarmujące są wyniki badań prowadzonych pod kątem pojawienia się cukrzycy. Jak wynika z opublikowanego w zeszłym roku raportu dr Teresy T. Fung z Harvard School of Public Health w Bostonie, częste spożywanie czerwonego mięsa może doprowadzić do cukrzycy. Każda dodatkowa porcja ponad zalecane 80 g zwiększa ryzyko wystąpienia choroby w przypadku wędlin o 26%, a w przypadku parówek aż o 40%!